Zadnje novice

Sestanek predsedstva združenja oglarjev Evrope

Konec avgusta je bilo v Italiji v Zoppe di Cadore, srečanje predsedstva združenja oglarjev Evrope, ki letos praznuje 25 letnico delovanja. Udeležila sva se ga tudi članica predsedstva Marija Imperl in predsednik društva oglarjev Slovenije Jože Prah. V čudovitem okolju italijanskih Dolomitov so nam domačini predstavili njihovo zgodbo o oglarjenju ter pokazali krajevne znamenitosti in običaje. Na zasedanju predsedstva je bil poseben poudarek namenjen oglarski štafeti, ki je poleti potekala širom Evrope. Prižganih je bilo 28 oglarskih kop, vse z ogljem, ki so ga organizatorjem poslali iz prejšnjega kraja prižiga. Slovenija je sodelovala kar z dvema prižigoma in sicer v Koroški Beli ob srečanju oglarjev Slovenije in v Suhadolah v oglarski deželi na domačiji Medved. Naše oglje je bilo obakrat poslano v Nemčijo, od koder smo ga tudi prejeli. Po besedah predsednika združenja oglarjev Evrope Karla Josefa Tielke, se tradicija oglarjenja lepo ohranja v mnogih evropskih deželah kot pomembna nesnovna kulturna dediščina, ki predstavlja vez med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo. Naslednje srečanje predsedstva bo naslednje leto spomladi v Nemčiji, v Švici pa bo evropsko srečanje oglarjev. V veliko čast in zadovoljstvo pa je Predsednik Jože Prah sprejel povabilo, da v letu 2025, ko bo Nova Gorica evropska prestolnica kulture, sestanek predsedstva organiziramo slovenski oglarji.

Vse objave
051 695 180