Zadnje novice

Prižig Kope rekorderke na kopišču družine Medved v Suhadolah, 13.8.2021 ob 17.00 uri

13. avgusta se je v Oglarski deželi zbralo izjemno veliko ljubiteljev oglarjenja. Prižig kope rekorderke, v kateri je zloženih kar 300 dm lesa, njen obseg znaša 38 m, visoka pa je 4 metre, je bil dogodek, kot ga v Sloveniji še ni bilo. Prireditve ob svečanem prižigu kope se je poleg oglarjev iz raznih krajev Slovenije udeležilo tudi veliko pomembnih ljudi, ki so vsak na svoj način prispevali, da se je kopa rekorderka lahko zložila. V prijetnem programu, ki ga je spremljala pesem in glasba je prisotne pozdravil domači gospodar Janez Medved, župan občine Litija g. Franci Rokavec, predsednik društva oglarjev Slovenije g. Jože Prah in predsednik domačega oglarskega društva Mitja Dolinšek. Program svečanega prižiga je moderirala generalna sekretarka društva oglarjev Slovenije Marija Imperl, ki ji je bilo v čast in veselje na prireditvi pozdraviti tudi predsednika Evropskega oglarskega združenja g. Karla Josefa Tielke. Zbranim je namenil zanimiv nagovor v katerem je poudaril zgodovino, pomen in vlogo oglja nekoč in danes ter povezav, ki so žive med oglarji iz cele Evrope. Slavnostni govornik na prižigu je bil predsednik Državnega zbora RS g. Igor Zorčič, kopo pa sta po tradiciji prižgali ženski, tokrat domača gospodarica Bernarda Medved in soproga predsednika evropskega združenja oglarjev gospa Teresa Tielke. Prižig največje kope v Evropi so zaznamovali tudi oglarji društva Možnar iz Koroške Bele z glasnim strelom iz možnarja. Družina Medved je za vse prisotne pripravila pogostitev na domačem dvorišču, kjer so se obiskovalci ob hrani in pijači, ob upoštevanju priporočil NIJZ, družili vse do večera. V kopi rekorderki se bo oglje kuhalo do 11. septembra, ko je napovedano štoranje kope v kateri se bo skuhalo 30 ton oglja. Do takrat se bo zvrstilo mnogo spremljajočih prireditev, ki oglarsko deželo predstavljajo mnogim obiskovalcem na pristen, domač in gostoljuben način.

OGLJE JE ČRNO ZLATO, NAJ SE KADI


Vse objave
051 695 180