Zadnje novice

»OGLJE JE ČRNO ZLATO« na Jesenicah, 27.9.2022

V torek 27. septembra se je ob svetovnem dnevu turizma in Dnevih evropske kulturne dediščine v fužinarskem naselju na Stari Savi v Kolpernu na Jesenicah odvila odlična zgodba. Med seboj so se povezali različni organizatorji, ki jim je skupno zavedanje o pomenu ohranjanja kulturne dediščine in prenosa znanj na mlajše rodove. Na prireditvi z naslovom Oglje je črno zlato, smo uživali v predstavitvah, ki so jih sooblikovali Društvo oglarjev Slovenije, Gornjesavski Muzej Jesenice, KD Možnar Koroška Bela,Turistična Zveza Slovenije,Visit Jesenice, Zavod za gozdove Slovenije,Gledališče Toneta Čufarja Jesenice, Društvo likovnega ustvarjanja Ribnica in Cehovsko društvo kovačev Slovenije. Obiskovalcem so bile poleg ogleda razstave o oglarjenju na razpolago tudi ustvarjalne delavnice na temo oglja, pokušina sladice iz starih časov, predstavljali so se Kulturno turistično društvo Lokovec, kulturno društvo Možnar iz Koroške Bele, Zavod za gozdove Slovenije in Turistična zveza Slovenije. Otroci so ustvarjali risbe z ogljem, ogledali smo si muzejsko hišo nekdanjih zaposlenih v jeseniški železarni. Člani cehovskega društva kovačev Slovenije so Gornjesavskemu muzeju Jesenice predali kovana izdelka, ki so ju skovali v letošnji Poletni muzejski noči. Sledilo je predavanje o kopi velikanki oglarske domačije Medved iz oglarske dežele Dole pri Litiji in predstavitev knjige o oglarjenju. Prireditve so se udeležili tudi prijatelji oglarji iz Italije, ki so nam predstavili dejavnost oglarjenja v Zoppe di Cadore v italijanskih Dolomitih. Večer so zaključili mladinski gledališki igralci Gledališča Toneta Čufarja Jesenice s predstavo Ortenburški rudarski nered. Kljub deževnemu vremenu si je dogodek ogledalo precejšnje število obiskovalcev, ki so bili nad doživetjem navdušeni.

Vse objave
051 695 180